Informacje z Polski

Zdecydowane kroki w kierunku zakazu jednorazowych e-papierosów w Polsce

W piątek podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Przeciwdziałania Uzależnieniom, przedstawiciele środowisk medycznych i pacjenckich wyrazili jednogłośne poparcie dla inicjatywy Ministerstwa Zdrowia dotyczącej wprowadzenia zakazu sprzedaży jednorazowych e-papierosów. Alarmujący wzrost popularności tych produktów, szczególnie wśród dzieci i młodzieży, skłonił do działania.

Przewodnicząca zespołu, Małgorzata Niemczyk, zwróciła uwagę na niebezpieczne skutki zdrowotne wynikające z używania jednorazowych e-papierosów, które często zawierają sukralozę – substancję o znacznie większej słodyczy niż sacharoza i potencjalnie rakotwórczą przy wdychaniu. Wzrost sprzedaży tych produktów w Polsce, z 32 milionów sztuk w 2022 roku do ponad 100 milionów w 2023 roku, oraz ich atrakcyjne, kolorowe opakowania, przypominające inne produkty codziennego użytku, sprawiają, że łatwo trafiają one w ręce najmłodszych.

Dariusz Poznański z Ministerstwa Zdrowia podkreślił, że Polska znajduje się w niechlubnej czołówce państw UE pod względem rozpowszechnienia palenia e-papierosów wśród młodzieży. Mimo obowiązującego zakazu sprzedaży tych produktów osobom poniżej 18. roku życia, środki te okazują się nieskuteczne.

Grzegorz Ziemniak z Instytutu Zdrowia i Demokracji wskazał na zjawisko lokalizacji punktów sprzedaży jednorazowych e-papierosów w bezpośrednim sąsiedztwie szkół, co jeszcze bardziej ułatwia dostęp młodzieży do tych produktów. Jego obserwacje podkreślają konieczność podjęcia stanowczych działań regulacyjnych.

Rafał Molenda ze Stowarzyszenia Walki z Rakiem Płuc i prof. Grzegorz Juszczyk z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego reprezentujący środowiska medyczne, podkreślili konieczność jak najszybszego wprowadzenia zakazu sprzedaży jednorazowych e-papierosów smakowych, aby chronić zdrowie publiczne, zwłaszcza najmłodszych.

Inicjatywa ta znajduje szerokie poparcie wśród ekspertów i organizacji pacjenckich, co świadczy o rosnącej świadomości społeczeństwa na temat ryzyka związanego z używaniem e-papierosów i potrzebie ochrony zdrowia publicznego przed nowymi zagrożeniami.

Źródło: https://www.pap.pl/aktualnosci/poparcie-srodowisk-medycznych-i-pacjenckich-dla-zakazu-sprzedazy-jednorazowych-e-0